Tekst objavljen: 29.08.2013 15:29        


Zbog teške materijalne situacije u Srbiji većina vozača je prinuđena da smanjuje troškove koje ima oko svojih automobila. Jedan od načina kojima se pribegava je kupovina polovnih pneumatika. Problem je u tome što kada kupite polovne gume, time zapravo ne štedite, a pri tom to može biti i opasno.

Kupujete polovne gume: Da li je to dobra ideja?

Problem je što polovne gume nose sa sobom rizik po bezbednost, ne samo za vozača koji ih ima na svom automobilu već i za druge učesnike u saobraćaju.

Najveći izvoznik polovnih guma u Evropi je Nemačka. Razlog je taj što Nemci veoma ozbiljno shvataju pitanje bezbednosti u vožnji i retko koriste gume sa dubinom šare manjom od 3-4 milimetara, ali većina ovakvih guma se, umesto da završi na otpadu, dalje preprodaje širom Evrope.

Ono što prilikom kupovine polovnih guma vozači često smetnu sa uma jeste činjenica da ovakve gume mogu da imaju ozbilja strukturna oštećenja koja nisu vidljiva golim okom. Takođe treba uzeti u obzir i radni vek gume.

Zbog navedenog, kada kupujete polovne gume može vam se desiti da kupujete gume koje su pri kraju svog radnog i životnog veka, iako je dubina šare daleko iznad minimuma.

Polovne gume se (ne) isplate

Glavni razlog za kupovinu polovnih guma je njihova cena. Na prvi pogled one mogu delovati jeftino, ali hajde da napravimo računicu za neki konkretni slučaj i vidimo koliko zapravo koštaju gume.

Polovne gume: 20 evra/kom (dubina šare 4 mm)
Upotrebljiva dubina šare: 2,4 mm
Cena po milimetru upotrebljive šare: 8,33 evra

Nove gume: 60 evra/kom (dubina šare 8 mm)
Upotrebljiva dubina šare: 6,4 mm
Cena po milimetru upotrebljive šare: 9,37 evra



Za sada je cena koštanja tu negde. Ali ne zaboravite da u cenu guma ulazi i trošak njihove montaže, što iznosi oko 4-5 evra po komadu.

To znači da ćete umesto nove gume koja će vas služiti tokom određenog perioda, morati za isti taj period da dva do tri puta montirate polovne gume, čime će se ušteda drastično smanjiti ili istopiti.

Vozne karakteristike

Glavni argument protiv polovnih guma je sledeći: čak i da pretpostavimo da su polovne gume koje kupujete u odličnom stanju, bez oštećenja, i sa gazećim slojem koji se ravnomerno habao, opet ćete dobiti gume koje su blizu zakonske granice svog radnog veka.

Vozne karakteristike guma se drastično pogoršavaju kada dubina šare padne ispod 4 mm, tako da ćete tokom perioda dok je koristite polovna guma pružati poslednje od svog života, tj. imati moć prijanjanja i zaustavljanja ispod standarda, naročito kada se radi o vožnji po mokroj podlozi.

I za kraj, pre nego što donesete definitivnu odluku o kupovini novih ili polovnih guma, uzmite sve navedeno u obzir. Nemojte da vam jedini kriterijum bude cena polovne gume, već se setite da iza nje stoje drugi, skriveni troškovi i opasnosti na duži rok.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana