Tekst objavljen: 16.07.2023 12:00        


Ne brzajte, ne citirajte druge, obratite pažnju na pokrete - samo su neki od saveta za javni nastup i dobar govor. A najvažniji savet, prema mišljenju britanskih istraživača koji su analizirali 50 govora, jeste da ne dužite

Evo koliko tačno treba da traje dobar govor


Mnogi treneri reći će vam koliko je važan prvi utisak, te prvih sedam sekundi u nastupu, stisak ruke i samopozdanje koje se na licu vidi odmah po susretu. Mnogi pak idu i dalje baveći se detaljima govora i predstavljanja bilo da je u pitanju akcioni plan u kompaniji, prezentacija pred širom publikom ili predlog za saradnju.

Dobar govor traje 11 minuta i 42 sekunde, dosadan u proseku 13 minuta 12 sekundi. Razlika je minut i po. Možda deluje malo, ali kako upozoravaju naučnici, za svakih 70 sekundi više, šanse da će govor biti dosadan su udvostručene.

Koncipiraj ono što želiš da kažeš tako da traje desetak minuta (i minut da rezimiraš i istakneš poentu na kraju) i upravljaj se prema sledećim preporukama.

Upotrebite ličnu priču

Stručnjaci savetuju da izbegavate ponavljanja i klišee i "gađate" pravo u metu. Ne treba da se toliko bavite time da li je to o čemu govorite novost, ako ćemo iskreno, sve je već manje-više rečeno i malo ko od nas će izmisliti toplu vodu. Ali bitno je kako nešto kažete. Efekat novine možete postići ličnom pričom, iskustvom, zato nemojte citirati druge, već kažite svojim rečima.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE


Važna je pauza

Greška koju mnoge novajlije prave je prebrz tempo. U želji da kažu što više za ograničeno vreme, izbombardovaće publiku informacijama. Činjenica je da niko, na ni najskoncentrisanija osoba, ne može "svariti" ogromnu količinu informacija. Zato treba izabrati ono što je važno i na to se fokusirati. Koristite tišinu, ne samo reči, jer pauze su veoma važne.

Vežbom do savršenstva

Mnogi "prelaze" svoj govor u glavi iznova i iznova i sve zvuči savršeno, a kad dođe trenutak da zablistaju, desi se upravo suprotno. Govor je vrsta javnog nastupa, ne mentalnog, zato se mora vežbati naglas, ispred ogledala, kamere. Važni su pokreti, gestovi, mimika i uopšte neverbalna komunikacija. Ne gubite samopouzdanje, možda jednom nije uspelo, zato vežbajte, biće bolje.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
biznis govor dužina govora biznis biznis saveti

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana