Tekst objavljen: 07.06.2013 14:50        


Vreme godišnjih odmora i praznika je ono kada građani masovnije koriste dozvoljeni minus. Uzalud stručnjaci, pa i bankari upozoravaju da je taj vid zaduživanja najskuplji, pa onaj sa prosečnom platom u minusu godišnje ostavi 200 evra. Očito da je klijentima najvažnije da do novca dođu, i da to bude odmah.

Jagma za dozvoljenim minusom: Niko i ne pita pošto

Klijentima koji su konstantno u minusu bankari savetuju da uzmu gotovinski kredit zbog nižih kamatnih stopa ili eventualno kreditne kartice kod kojih se kamata takođe plaća samo na potrošeni iznos, ali uz limit koji može da bude višestruko viši od dozvoljenog minusa.

- Pre godinu dana sam ušla u dozvoljeni minus od 50.000 dinara jer nisam imala novca za letovanje, a i dalje ne znam kako da se izvučem iz tog začaranog kruga jer nikad nemam na gomili ceo ovaj iznos - kaže službenica Mirjana Sretenović iz Beograda (32), koja živi od prosečne plate. Ova devojka je samo za kamate na dozvoljeni minus u banku uplatila oko 200 evra u tom periodu, ne računajući mesečni trošak održavanja računa.
Primera radi, u Komercijalnoj banci kamatna stopa na dozvoljeno prekoračenje iznosi 31,75 odsto godišnje, a za penzionere 28,75 odsto u istom periodu. Kamata za gotovinske kredite u istoj banci je 20,50 odsto na godišnjem nivou.

Najviše ipak stradaju oni klijenti koji pređu u nedozvoljeni minus, a gde se kamata na godišnjem nivou kreće preko 60 odsto.

Ljiljana Milošević iz Komercijalne banke kaže da se najveća potražnja klijenata za odobravanjem dozvoljenog prekoračenja po tekućem računu beleži krajem godine, pred praznike, kao i u sezoni godišnjih odmora.

U Intezi kažu da beleže sve značajnije interesovanje klijenata za ovom uslugom.

- S obzirom na to da klijentima odobravamo dozvoljeni minus u visini mesečne zarade, problema sa otplatom uglavnom nema - kaže Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke.
Pročitajte i:
- Evo kako da ne plaćate kamatu preko 100% godišnje
- Za dozvoljeni minus dugujemo čak 410 mil. evra
- Čuvajte se dozvoljenog minusa: Kamate idu i do 41%
- Tri greške: Kako kamata od 6% postane 101%
- Banke dužne da obaveste kada ističe minus
- Vodič za minus po tekućem računu

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
dozvoljeni minus kamate na minus nedozvoljeni minus banke banka kamatica kamata kamate

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana