Tekst objavljen: 25.07.2013 9:00        


Ovih dana na adrese građana koji otplaćuju kredite vezane za švajcarski franak stižu pisma njihovih banaka u kojima im nude aneks ugovora kojim se banka obavezuje da im u naredne tri godine ratu za kredit obračunava po znatno nižem kursu franka od trenutnog.

Dužnici: Ko prihvati ponudu banke gubi novac

Banka, najčešće u odvojenim pismima koja još nisu poslata, klijentima nudi da im na jedan ili drugi način vrati novac koji im je nepravedno uzela samoinicijativnim podizanjem marži.

Koliko „popriličan“ je gubitak, u Efektivi pokazuju konkretnim primerom. Jedan njihov član je, kako kažu, banku tužio zbog povećanja marže na kredit u iznosu od 115.000 franaka. Spor je dobijen i sud je dosudio odštetu u iznosu od skoro 500.000 dinara. Od tog iznosa, kako dodaju u Efektivi, skoro 100.000 čini samo zatezna kamata.S druge strane, klijent je imao trošak od skoro 19.000 dinara za sudsku taksu, ali ne i za advokatske troškove, jer pravnici Efektive besplatno vode sporove za svoje članove koji imaju kredite u francima.Pogledom na ovu računicu, jasno je da bi klijent u ovom konkretnom slučaju izgubio oko 80.000 dinara da je umesto odlaska na sud pristao na ponudu banke, čak i da ta ponuda uvaži kompletan iznos koji je banka neopravdano uzela od klijenta povećanjem marže.
Ova druga ponuda naizgled deluje naročito primamljivo, ali u potrošačkim udruženjima koja okupljaju ovakve dužnike, ozbiljno sumnjaju u povoljnost ove ponude banaka, upozoravajući građane da potpisivanjem aneksa gube pravo na visoku zateznu kamatu, koju mogu dobiti ako umesto pristajanja na dogovor, banku odvedu pred sud.

Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, građanima je savetovao da ne tuže banke, jer se time „izlažu nepotrebnim advokatskim i sudskim troškovima“ i gube vreme, ali u udruženju Efektiva kažu da je ovakav stav banaka motivisan upravo činjenicom da bi odlaskom na sud one bile na većem gubitku, „što je i razlog zbog kojeg su ovako lako pristale da klijentima vrate novac“.

- Zašto bi iko pristajao na to da mu banka vrati samo onaj iznos koji mu je odavno uzela, kada tako gubi novac od sudske zatezne kamate, koji iznosi od 17 do 20 odsto godišnje. Uz to, klijent gubi i pravo da banku tuži zbog toga što mu je kredit isplatila po nižem kursu, a rate naplaćivala po višem, što je takođe suprotno Zakonu o obligacionim odnosima. To je popriličan gubitak - tvrde u Efektivi.

- Ovo je jedan vid amnestije banaka. Videli su kako banke prolaze na sudu i onda su pronašli rešenje koje im štedi novac, jer do sada nijedna banka nije dobila spor protiv svog klijenta u slučaju kredita indeksiranim u švajcarskim francima - zaključuju u Efektivi.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
potrošači efektiva otplata kredita kašnjenje u otplati Srbija banka banke zaštita klijenata banke prava klijenta banke klijenti banke klijent banke

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana