Tekst objavljen: 12.04.2013 17:00        


Vest da su se Kipar i Evropska komisija dogovorili da će Nikozija, zarad finansijske pomoći prodati "višak” zlatnih rezervi, dovela je do toga cena zlata naglo padne na najniži nivo u poslednjih pet meseci.

Zlato potonulo, Kipar rasprodaje svoje rezerve?

Kipar je, navodno, pristao da proda 10 od ukupno 13,9 tona državnih zlatnih rezervi.

Da li bi finansijski prezadužene Portugalija, Španija i Italija mogle, kad finansijski zagusti, takođe da krenu u rasprodaju zlatnih poluga? Portugalija raspolaže sa 382,5 tona zlatnih rezervi. Španija ima 281,6 tona poluga i zlatnika. Italija sa spoljnim dugom od preko 2.000 milijardi evra istovremeno u trezorima čuva čak 2451,8 tona ovog metala.
U EU zlato je inače poslednji put prodavala Francuska 2009. godine (17,4 tona), da bi zatim Brisel uveo stroga kolektivna ograničenja za takvu trgovinu.

Zebnja investitora da je Kipar samo prva među članicama evrozone koja poteže za "porodičnim zlatom” da bi olakšala finansijsku krizu oborila je vrednost unce na 1558,8 američkih dolara.

U međuvremenu, Centralna banka Kipra juče je oštro demantovala da "u ovom trenutku” uopšte pomišlja na prodaju dela zlatnih rezervi.

- Odluka o prodaji zlata u isključivoj je nadležnosti Upravnog odbora centralne banke Kipra. Niti je Upravni odbor o tome ranije diskutovao, niti to sada radi. Glasina o toj prodaji samo je jedna u mnoštvu neistina koje trenutno kruže - izjavila je Aliki Stilijanu, portparol centralne banke Kipra.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
zlatne poluge zlato zlatne rezerve investicije Kipar ekonomska kriza trgovina zlatom

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana