Tekst objavljen: 28.03.2013 16:50        


U svojoj kolumni na Blumbergovom portalu američki ekonomski analitičar Rameš Ponuru piše da bi Sjedinjene Države smanjenjem svojih visokih korporativnih poreza ne samo odvratile domaće velike kompanije od iznošenja para u poreske rajeve, već bi privukla i ulaganja, kao i depozite kompanija iz drugih zemalja.

A šta bi bilo da su SAD poreski raj?

SAD oporezuju sa 35 odsto rad velikih kompanija, što je najveći iznos u razvijenom svetu, zbog čega se njihova rukovodstva često odlučuju da deo novca "sakriju" u državama poreskim rajevima.

Većina američkih malih i srednjih preduzeća plaća porez po učinku, ali je i on porastao u poslednje vreme. Zagarantovana politička smrt čeka onoga ko smanji poreze na velika preduzeća dok istovremeno povećava poreze na mala.

Kakvo rešenje onda predlaže kolumnista Blumberga?

Ponuru zapravo podržava ranije iznetu ideju Dejvida Nunsa, republikanskog političara iz Kalifornije, koji je predložio oporezivanje svih preduzeća u SAD po istom ključu, na osnovu njihovog ostvarenog prihoda, uz investiranje oslobođeno od globe.

Na ovaj način, SAD bi postale najveći poreski raj na svetu i u ljudskoj istoriji.

Nuns je predložio i momentalno smanjenje poreza na 25 procenata, u skladu sa čestim obećanjima republikanaca, ali Ponuru ističe u svom tekstu da bi takav potez sada ipak previše koštao američku administraciju.

Međutim, čak i ukoliko bi porez ostao na sadašnjem nivou, ali se sve investicije oslobodile oporezivanja, to bi donelo još jednu konkurentnu prednost i ekonomski pomak Americi jer bi preduzeća imala manje troškove prilikom novih ulaganja, a i te troškove bi mogla odmah da otpišu.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
SAD Amerika oporezivanje porez plaćanje poreza poreski raj poreske oaze sjedinjene američke države ekonomija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana