Tekst objavljen: 19.07.2023 13:05        


Zapošljavanje osoba starijih od 50 godina česta je problematika u Srbiji

Kako promene na tržištu rada u Srbiji utiču na zapošljavanje starijih sugrađana?


Većina poslodavaca traži mlađe radnike, očekujući da oni brže uče i lakše se prilagođavaju novom poslu. Tokom letnjih meseci mnogi mlađi radnici zauzeti su na sezonskim poslova u atraktivnim turističkim destinacijama u inostranstvu, zato veliki broj poslodavaca očajnički traži radnike. Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane, pa bi to bi mogla da bude dobra prilika za one starije da konačno nađu makar i privremene poslove.

Diskriminacija pri zapošljavanju zbog starosne dobi, u Srbiji je zakonom zabranjena. Poslodavci nikada ne ističu da nekog neće zaposliti zbog godina, već njihovo obrazloženje bude nešto drugo.

Prema ocenama stručnjaka, situacija se u poslednje vreme “prinudno” poboljšava uglavnom zbog manjka mlađe radne snage, što je poslodavce nateralo da više nego ranije budu otvoreni za zapošljavanje osoba koje imaju 50 ili više godina.

Stariji se u Srbiji pretežno okreću sezonskim poslovima.

Prema rečima Miloša Turinskog iz kompanije Infostud poslovi, sezonski poslovi branja voća, rada na građevini ili prodaje sladoleda na ulici – odnosno poslovi koji se neretko rade više od 8-9 sati dnevno i savetuju se mlađoj populaciji – najčešće rade stariji.

- Ti sezonski poslovi, koji se nekad rade i 10 ili 12 sati dnevno, uglavnom su namenjeni mlađima. Ali na šetalištima ćemo na prodaji sladoleda češće viđati starije gospođe nego nekoga mlađeg - kaže Turinski.

Slična situacija je i sa branjem sezonskog voća – poslom koji se radi oko 10 sati dnevno i sve vreme se radi na vrućini. Ipak, iskustvo starijih građana u branju često kod poslodavaca bude odlučujuće. Stariji građani su u tome spretniji i brži i zbog toga će najčešće oni biti izbor poslodavca za branje sezonskog voća.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE


Žene posle 50. godine u većem problemu

Stručnjaci ističu i da su žene nakon što navrše 50 godina u većem “problemu” nego muškarci iste dobi.

Pedesetogodišnji i stariji muškarci najčešće rade kao radnici obezbeđenja ili portiri, ali i za neke druge poslove mahom su manje izloženi diskriminaciji nego žene istih godina.

Žene će, s a druge strane, lakše dobiti posao u kuhinjama, trgovini i tekstilnoj industriji.

Udruženje „Žene na prekretnici", koje se bavi lakšim uključivanjem žena starijih od 45 na tržište rada, predalo je Radnoj grupi za izradu novog Akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026, potpise za promenu i veće uključivanje žena te starosne dobi na tržište rada.

- Naša inicijativa da žene 45+ budu prepoznate kao teže zapošljiva kategorija u Akcionom planu zapošljavanja za period 2024-2026. i time dobile efikasniji pristup merama zapošljavanja biće predata Radnoj grupi za izradu novog Akcionog plana i izneta tokom javne diskusije o AP, koja se očekuje do kraja godine. Mi ćemo nastaviti da se borimo - navode iz te inicijative.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija tržište rada tržište rada u srbiji stariji građani

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana