Tekst objavljen: 20.11.2012 15:34        


Predstavnici privrednika u Srbiji založili su se za izmene zakona o radu koji će omogućiti lakše otpuštanje, dok je premijer Ivica Dačić ocenio da novi zakon treba da uvaži legitimne interese i zaposlenih i poslodavaca.

Poslodavci: Omogućiti lakše otpuštanje radnika

Na konferenciji "Prvo prolazno vreme - 100 dana nove Vlade" održanoj u Beogradu, predsednik poslovnog udruženja Poslodavac Miodrag Kostić ocenio je da postojeći Zakon o radu veoma komplikuje proceduru otpuštanja radnika i više vodi računa o zaposlenom koji treba da dobije otkaz, nego o onome koji treba da ostane da radi.

- Pred nama su važni poslovi koje država ne može da uradi sama a ni privreda. Moramo da slušamo jedni druge, ali kad to kažem ne mislim da prisluškujemo - rekao je Dačić i istakao da privreda i Vlada zajednički moraju da rade na reformama.
Kostić je ocenio da u zemljama u razvoju radno zakondavstvo treba da bude mnogo fleksibilnije i kao primer naveo države jugoistočne Azije koje se ubrzano razvijaju.

On je dodao da za privlačenje stranih investicija nije dovoljno samo smanjiti porez, obezbediti infrastrukturu i političku stabilnost već da je potrebno omogućiti i lakse otpuštanje i zapošljavanje radnika.

Kostić se našalio da mu je bilo mnogo lakše da se razvede od žene nego da otpusti radnika.

Drugi potpredsednik Američke privredne komore Zoran Petrović ocenio je da novi zakon o radu ne treba da bude samo stvar dogovora poslodavaca i zaposlenih, već da treba uzeti u obzir i populaciju koja nema posao.

Premijer je kazao i da postoje pozitivni ekonomski parametri koji pokazuju da će povećanje prihoda države nakon rebalansa i smanjenje rashoda uticati na to da budžetski deficit bude manji od planiranog. On je podsetio da je za narednu godinu predviđen duplo manji budžetski deficit u odnosu na 2012.
Prema njegovoj oceni, ukoliko zakon sprečava lako otpuštanje radnika nema prostora za novo zapošljavanje zbog čega i njegove odredbe treba učiniti mnogo fleksibilnijim.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić posebno je ukazao na potrebu smanjenja administrativnih i birokratskih prepreka u budućem zakonu o radu, jer one usporavaju proces zapošljavanja i otpuštanja i tako štete interesima i poslodavaca i zaposlenih.

Premijer Dačić prihvatio je sugestiju da zakon o radu mora da bude promenjen, ali je dodao da budući sadržaj tog akta treba da bude dogovoren između radnika i poslodavaca.

- Hoću da radnici u Srbiji imaju ista prava kao i u zemljama iz kojih dolaze investitori, ako već ne mogu da imaju iste plate - rekao je Dačić.

Dačić je kazao da će problem nelikvidnosti biti rešen usvajanjem u parlamentu Zakona o ograničenim rokovima plaćanja. On je podsetio da je ukinuto 138 parafiskalnih nameta i dodao da novi nameti neće biti uvođeni bez dobrog opravdanja. Ograničene su i plate u administraciji, a fiskalnom strategijom će biti sprovredena rekonstrukcija preduzeća do 2014, naveo je Dačić.
On je dodao da je u Srbiji bilo primera "divljeg kapitalizma" koji je radio i protiv zakona i protiv dobrih običaja, ali da to ne znači da budući zakon treba da smeta dobrom i efikasnom poslovanju u Srbiji.

- Ne bi bilo dobro da strani investitori ne poštuju ona pravila u Srbiji koja poštuju u svojoj zemlji. Ja to neću nikome dozvoliti. Nismo u vremenu samoupravljanja, ali ni u divljem kapitalizmu - kazao je premijer.

Dačić je rekao da je cilj da se zakon o radu izmeni što pre, u toku naredne godine, ali nije želeo da precizira da li će se to desiti na početku ili kraju 2013. godine.

Prema njegovim rečima, termin donošenja novog zakona zavisiće od ishoda socijalno-ekonomskog dijaloga jer je veoma bitno da taj novi akt uvaži uslove rada i poslovanja u Srbiji u 2013. godini.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Ivica Dačić Miodrag Kostić poslodavac zapošljavanje otkazi otpuštanja prava zaposlenih zaposleni

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana