Tekst objavljen: 20.08.2012 16:17        


Putnici koji u vozilima javnog prevoza dožive bilo kakve povrede, od osiguravajućih kuća mogu da naplate najmanje 4.000 evra jer toliko iznosi zakonski najniža osigurana suma.

Odšteta za povrede u GSP i do 16.000 evra

Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju propisuje da je svaki putnik u javnom prevozu osiguran, bez obzira na to da li ima kartu ili ne.

Svi putnici koji se povrede u vozilu gradskog prevoza imaju pravo na odštetu kod Dunav osiguranja sa kojim GSP Beograd ima sklopljen ugovor.

Inače, Zakon o obaveznom osiguranju, koji je stupio na snagu krajem 2009. godine, uskoro će biti izmenjen. Do tada važe stare odredbe koje upućuju na to da je od posledica nesrećnog slučaja osiguran svaki putnik.

Proceduru za nadoknadu štete možda najbolje opisuje slučaj sugrađanke Nevenke Nakić (68), koja je propala kroz pod trolejbusa i tom prilikom zadobila kontuziju kuka i članka.

Nakon nesreće angažovala je advokata koji je prikupio svu potrebnu dokumentaciju: lična dokumenta, originalna lekarska uverenja o povredama i odgovarajuće dokaze koji ukazuju da je oštećeni u svojstvu putnika povređen u vozilu javnog prevoza, (policijski izveštaj).

Nakon tri meseca dobila je odštetu od 80.000 dinara, a prema odredbama Zakona koji sada važi za situacije kroz koje je prošla naša sugrađanka, nadoknada bi iznosila najmanje 4.000 evra.

U slučaju smrti nadoknada 8.000 evra

Član 16. Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju propisuje da najniža osigurana suma na koju može biti ugovoreno osiguranje putnika u javnom saobraćaju iznosi 4.000 evra za slučaj privremene nesposobnosti za rad i nužnih troškova lečenja, 8.000 evra (za slučaj smrti putnika), 16.000 evra (za slučaj invaliditeta).

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
GSP Beograd gradski prevoz Dunav osiguranje

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana