Tekst objavljen: 22.10.2012 16:10        


Štediša koji je u banci čuvao 5.000 evra pri prosečnoj kamati od pet odsto zaradio je za godinu dana 223 evra. Počev od ovog meseca, država mu naplaćuje viši porez na dobitak od 15 odsto, tako da se njegova zarada topi za još 12 evra.

Porez građanima "jede" kamatu na štednju

Građanin koji može da sa strane odvoji 10.000 evra još je više na gubitku, gotovo za 25 evra, jer će umesto 446 evra zaraditi 421 evro.

Vlada je donela odluku da porez na štednju u evrima ubuduće bude 15 umesto 10 odsto. Taj iznos štediša plaća na kamatu nakon isteka perioda oročenja, od recimo tri, šest ili 12 meseci. Na primer, u slučaju da je na hiljadu evra u banci zaradio 50 evra za godinu dana, država će mu umesto pet evra ubuduće uzimati 7,5 evra, dok na dinarsku štednju neće platiti ništa.

SVE O NEDELJI ŠTEDNJE PROČITAJTE NA SPECIJALU NEDELJA ŠTEDNJE 2012.


Petar Grujić iz Folksbanke kaže da je dosta klijenata uputilo prigovore jer su banke obračunale porez na dobit prilikom pripisa kamate, odnosno prilikom isplate klijentu.

- Uredbom koju je Vlada propisala i koju su videle sve banke je obračun nove poreske stope jasno definisan, i to je odluka države. Ovog puta nije do banaka niti mi imamo ikakve koristi od većeg poreza - objašnjava Grujić i dodaje da je logično da kamatne stope na štednju budu sve niže i niže budući da su i dalje najviše u regionu.

Prema njegovim rečima, u Hrvatskoj je prosečna kamata na štednju 3,5 odsto, a u Češkoj 1,5 odsto. U Srbiji je prosečna kamata na godišnju štednju 4,5, dok je lane bila 5,5 odsto.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Nedelja štednje nedelja štednje 2012 štednja štediše devizna štednja dinarska štednja banke kamata kamatne stope kamate na štednju

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana