Tekst objavljen: 19.09.2012 12:22        


Jaz između bogatih i siromašnih se sve više produbljuje i u Nemačkoj, a državna imovina se umanjuje, piše u Nacrtu Vlade Nemačke o siromaštvu i bogatstvu.

Nemački superbogataši postaju sve bogatiji

U skladu sa smanjenjem državne imovine, od 1992. do 2012. privatna imovina se povećala za 4,6 hiljada milijardi na tačno 10 hiljada milijardi evra, odnosno više nego dvostruko.

Samo u tzv. „kriznom periodu“ od 2007. do 2012. je privatna imovina, u šta se ubrajaju nekretnine, građevinsko zemljište, investicije ili potraživanja iz penzionih fondova preduzeća, porasla za 1,4 hiljade milijardi evra.

Prema izveštaju Ministarstva rada u gornjih deset odsto je i udeo deset najbogatijih porodica „koji je u istom vremenskom periodu sve više rastao“. 1998. je to bio udeo od 45 odsto ukupne imovine.

Međutim, danas je u rukama ove najbogatije nemačke desetorke čak 53 odsto ukupnog bogatstva zemlje. A porodice koje činu donju polovinu liste poseduju smao jedan odsto ukupne imovine Nemačke, navodi se dalje u izvještaju u koji je uvid imao nemački dnevnik Zidojče cajtung.

U Izveštaju se navodi da se u "gornjem delu beleži pozitivan bilans“. A onih 40 odsto stalno zaposlenih u donjem delu skale je, međutim, zbog inflacije pretrpelo smanjenje ličnih dohodaka.

Na osnovu ovog izveštaja o siromaštvu i bogatstvu zaključuje se da se radi o trendu topljenja državnog bogatsva. Zidojče cajtung navodi, pozivajući se na izveštaj, da se državna imovina od 1992. do početka 2012. umanjila za celih 800 milijardi evra.

A to se videlo i zbog mera preduzetih tokom finansijske i ekonomske krize kada je došlo do "pomeranja“ privatnog bogatstva.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Nemačka bogati najbogatiji milioneri milijarderi

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana