Tekst objavljen: 19.09.2012 16:01        


Četvoro od petoro mladih u Srbiji htelo bi da započne sopstveni posao, ali je većina obeshrabrena nedostatkom kapitala, iskustva i nestabilnom ekonomskom situacijom, pokazalo je istraživanje kompanije Viza.

Mladi u Srbiji žele da rade za sebe, ne za druge

Istovremeno, samo 20 odsto mladih zaista i planira da pokrene sopstveni biznis, dok većina veruje da će raditi za poslodavca, a za polovinu je najprivlačniji rad u u državnom sektoru.

Istraživanje, koje je deo projekta "Visa mladi lideri Srbije", pokazalo je i da mladi u Srbiji posao u međunarodnoj kompaniji smatraju privlačnijim od posla u domaćem preduzeću.

Predstavljajući anketu, u kojoj je učestvovalo više od 500 ispitanika, regionalni menadžer kompanije Viza Vladimir Ðorđević je ukazao da je većina mladih spremna da prilagodi život poslu, pa i da radi prekovremeno kako bi osiguralo posao.

Kada je reč o stavovima mladih prema preduzetništvu, Ðorđević je ocenio da je ohrabrujuće to što su svesni i prednosti i odgovornosti, ali i rizika koje donosi privatni biznis.

Istraživanje je pokazalo da su mladi u Srbiji spremni da za pokretanje sopstevnog biznisa ulože između 1.000 i 50.000 evra, jednak procenat bi podigao kredit i investirao ušteđevinu, a samo pet odsto bi se obratilo državi za finansijsku pomoć. Ðorđević je ukazao da čak trećina anketiranih nije mogla da se seti nijednog izvora finansijske podrške.


Više od trećine onih koji žele da pokrenu sopstevni biznis motivisano je nezavisnošću, petina profitom, dok nedostatak radnih mesta uglavnom motiviše mlađe osobe.

Istraživanje je pokazalo da kao prepreku u pokretanju sopstevnog biznisa 75 odsto mladih vidi u nedostatku početnog kapitala. Tu su i nestabilna ekonomska situacija i kriza, komplikovana birokratija i visoki porezi.

Ðorđević je ukazao da mladi nisu dovoljno informisani o preduzetništvu i da svaki treći smatra da bi učenje o preduzetništvu trebalo da bude deo formalnog obrazovanja, a dve trećine bi volelo da o preduzetništvu uči kroz praksu.

Čak 80 odsto mladih je odvojilo slobodno vreme kako bi se obrazovalo u oblasti preduzetništva.

Prema njegovim rečima, skoro trećina mladih razmišlja o poslovima koji su u vezi sa finansijama, poput ekonomije i bankarstva, a unosnim zanimanjima smatraju i informacione tehnologije, politiku, trgovinu i medicinu.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
mladi posao pokretanje posla biznis Viza

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana